Ergonomika – kādi veselības riski pastāv ikdienas biroja darbiniekam un kā darba devējs var tos novērst?
Ergonomika šodien kļūst par vienu no aktuālākajiem jautājumiem mūsdienu biroju vidē. Protams, tajos uzņēmumos, kur darba devējam rūp savi darbinieki un viņu veselība tuvākā vai tālākā nākotnē. Lai akcentētu šodienas biroja darbinieka draudus viņa veselībai, tādējādi vēršot uzmanību un veicinot atbildību darba devēju apziņā, zinātnieku kolektīvs 2019. gada rudenī radīja ikdienas ofisa darbinieka prototipu, kāds tas varētu būt pēc 20 gadiem, nosaucot to vārdā Emma. Ar saukli: “Iepazīstieties, tā ir Emma – iespējams Jūsu nākotnes kolēģe” tika pieteikta skarba un ilustrējoša vizualizācija video formātā par to, kā mūsdienu biroja vides apstākļi ietekmēs cilvēka veselības stāvokli visai tuvā nākotnē. Emma uzskatāmi parāda, kā mēs varētu izskatīties pēc 20 gadu ilga mazkustīga darba un nepareizi aprīkotā darba vietā.
Emmai ir dažādas veselības problēmas:
· salīkusi mugura, ko izraisa daudzu stundu sēdēšana nepareizā pozā;
· varikozas vēnas sliktas asinsrites dēļ;
· izteiktas tauku krokas vēdera lejas daļā, ko izraisījis mazkustīgais dzīvesveids;
· apsārtušas un sausas acis no ilgajām stundām bez pārtraukuma pie datora;
· pietūkušas plaukstas un potītes no monotonajām peles un klaviatūras kustībām un nemainīgas lejupvērstas kāju pozīcijas;
· dzeltenīga āda, kas radusies no pārmērīgas uzturēšanās mākslīgajā apgaismojumā;
· stresa izraisīta ekzēma;
· apakšdelmu un augšstilbu ādas apsārtums, kas radies regulāra siltumu izstarojoša klēpjdatora lietošanas rezultātā;
· mati ausīs un degunā, kā arī piepampis deguns, ko veicinājis biroja sliktais gaiss.
Lai izvairītos no šīm šausminošajām diagnozēm un aprakstītajām vizuālajām pārmaiņām, ir virkne risinājumu, kas tiek ieteikti darba devējiem, lai uzlabotu darba vietas ergonomiku un tādējādi samazinātu savu darbinieku veselības riskus. Tā ir ikkatra laba darba devēja atbildība. Turklāt, kā liecina pētījumi, 96% Eiropas iedzīvotāju uzskata, ka pareiza darba vietas organizācija veido tiešu ietekmi uz darba produktivitāti.
Organizējot darba vidi, uzņēmuma vadībai jāpievērš uzmanība četrām tēmām, kuras pilnveidojot, tiek vērā ņemami samazināti augstākminētie riska faktori:
1. Darbinieka mugura un kājas
43% eiropiešu cieš no muguras sāpēm, kas radušās nepareizi aprīkotas darba vietas dēļ. Sāpes un diskomforts muguras lejas daļā rodas nepareiza muguras izliekuma dēļ, kā arī nepareizas kāju pozīcijas dēļ. Novērst šo problēmu palīdzēs speciāli biroja krēslam pielāgojami muguras spilveni, kas palīdzēs muguru turēt dabiskajā izliekumā, un kāju balsti, kas palīdzēs saglabāt gurnu pozīciju pareizajā stāvoklī – paralēli grīdai. Atbilstoša spilvena un kāju balsta kombinācija palīdz mazināt muskuļu saspringumu, diskomfortu un sāpes muguras lejasdaļā.
2. Darbinieka plaukstas locītavas
Katrs piektais Eiropas iedzīvotājs cieš no sāpēm plaukstās un apakšdelmos, kas tieši saistīts ar neergonomisku biroja darba vides aprīkojumu. Nepareiza roku novietošana uz peles un klaviatūras var radīt nopietnas medicīniskas problēmas plaukstas locītavās un apakšdelmos. Visbiežāk izplatītā diagnoze ir karpālā kanāla sindroms, kas veidojas nospiesta nerva rezultātā un izpaužas kā roku tirpšana un sāpes.
Šo problēmu risku palīdzēs novērst speciāli datora peles paliktnīši ar želejas un silikona ieliktņiem.
3. Darbinieka kakls, pleci, acis
Aptuveni trešdaļa eiropiešu cieš no kakla sprandas sāpēm, kas radušās nepareizas biroja darba pozas rezultātā. Ja strādājot ar datoru vai dokumentiem, Jums ir jāpieliec mugura vai kakls, tas izraisa paaugstinātu stresu un muskuļu sasprindzinājumu, kas ilgtermiņā izraisa sāpes un diskomfortu muguras, kakla un plecu daļā.
Šajā gadījumā darba devējiem ir jāpievērš uzmanība atbilstošiem klēpjdatoru un monitoru statīviem, kas palīdz turēt ekrānu pareizā stāvoklī attiecībā pret acīm (acu līmenī vai nedaudz zem tā). Ja ir regulārs darbs ar dokumentiem, noteikti jāparūpējas arī par dokumentu turētāju, kas arī nodrošina pareizu un ergonomisku līmeni attiecībā pret darbinieka acu augstumu.
4. Darba vides tīrība
Lai uzturētu veselīgu un profesionālu darba vietu, ir ļoti svarīgi regulāri notīrīt darba virsmas un aprīkojumu. Piemēram, klaviatūras, kas netiek regulāri tīrītas, ir daudzu baktēriju un mikroorganismu perēklis. Pirmā doma, kā gan iztīrīt klaviatūru? Bet mūsdienās ir izgudroti gana efektīvi rīki un tīrīšanas līdzekļi, lai to paveiktu ātri un bez piepūles, piemēram, saspiestā gaisa flakoni, kas ar gaisa spiedienu noņem netīrumus no klaviatūras, printera iekšpuses un no daudzām citām elektroniskajām ierīcēm, kuru tīrīšana ir sarežģīta tās konstrukcijas dēļ. Nedrīkst aizmirst arī par antibakteriālajām salvetēm ekrāniem, jo tās spēj iznīcināt 99,9% baktēriju un vīrusu, kā arī efektīvi noņem netīruUz konfidenciālu dokumentu iznīcināšanas rēķina nedrīkst taupīt!
Lielai daļai cilvēku konfidenciālu dokumentu iznīcināšana agrāk asociējās ar mākslas filmām, kur galvenajā lomā ir valsts sazvērestības, spiegi un finanšu mahinācijas. Pēdējā laikā gan nākas aizvien vairāk aizdomāties par konfidenciālu dokumentu pareizu iznīcināšanu, turklāt ne tikai biznesā, bet arī privātā dzīvē. Par to paldies ir jāsaka GDPR jeb Vispārīgai datu aizsardzības regulai. Tā panākusi, ka pret savu privāto datu aizsardzību izturamies rūpīgāk un, kā izrādās, ikdienā šādu dokumentu ir ne mazums: pases kopijas, bankas izziņas, rēķini par komunālajiem pakalpojumiem, utt. Visi šie dati var nokļūt svešas personas rokās, kura uz Jūsu vārda var paņemt kredītu vai veikt citas nelikumīgas darbības. Tāpēc arī aktualizējies jautājums, kā pareizi iznīcināt privātpersonu datu un konfidenciāla satura dokumentus?
Ar roku saplēst dokumentus ir par maz, vajadzēs papīra smalcinātāju
Jūs kļūdāties, ja uzskatāt, ka būsiet pilnībā pasargāti, ja saplēsīsiet dokumentus vairākās mazās daļās. Pieredze rāda, ka jebkuru saplēstu papīru ir iespējams salikt atkal kopā, turklāt pāris stundās! Papīru var sadedzināt, bet ko darīt, ja šādu papīru mājās vai birojā ir daudz?
Visvieglāk iznīcināt dokumentus ir ar papīra smalcinātāju. Izvēloties papīra smalcinātāju, ir jānoskaidro, cik smalki (cik daudz fragmentos) tas papīru spēj sasmalcināt. Jo smalkāk, jo labāk. Tāpat jāņem vērā, cik daudz papīru vienlaicīgi var smalcinātājā ievietot. Tas atvieglos šo darbu pie lielāka dokumentu apjoma. Mūsdienīgi smalcinātāji mēdz būt, sākot ar mazāko slepenības līmeni P-1 līdz pilnīgai aizsardzībai P-7 pēc starptautiskā DIN66399 standarta. Burts P nosaukumā nozīmē Paper (papīrs). Lūk, nedaudz vairāk par papīra smalcinātājiem un to veiktspēju.
Papīra smalcinātājs ar slepenības līmeni P-1 un P-2
Šo smalcinātāju izmanto publiskiem dokumentiem, kuros ir maz aizsargājamu datu. Tas tādēļ, ka papīrs tiek sasmalcināts strēmelēs un tās pēc tam ir iespējams atkal salikt kopā un izlasīt dokumenta saturu. Līmenim P-2 no P-1 atšķiras ar strēmeļu biezumu, nodrošinot nedaudz lielāku slepenības līmeni.
Papīra smalcinātājs ar slepenības līmeni P-3 un P-4
Smalcinātāji ar slepenības līmeni P-3 un P-4 (krusteniskais griezums) ir ļoti populāri to pieejamības un dokumentu smalcināšanas kvalitātes dēļ. A4 lapu tas spēj sagriezt 300-400 fragmentos, ko ir praktiski neiespējami salikt atpakaļ kopā bez īpaša aprīkojuma. Šīs grupas papīra smalcinātāji ir lieliski piemēroti biroja dokumentu, kuri satur konfidenciālu informāciju un personu datus, iznīcināšanai.
Papīra smalcinātājs ar slepenības līmeni P-5
P-5 kategorijas papīra smalcinātāji ir laba izvēle tiem, kuri vēlas pasargāt savus privātpersonas datus. Šos dokumentus nebūs iespējams atjaunot pat ar speciāliem līdzekļiem. A4 lapa tiek sadalīta vairāk nekā 2000 gabaliņos, tādējādi garantējot ļoti, ļoti augstu slepenības līmeni. Šādi papīra smalcinātāji ir piemēroti uzņēmumu akcionāriem un direktoriem, galvenajiem grāmatvežiem un citiem uzņēmuma darbiniekiem, kuriem ikdienā jāstrādā ar konfidenciālu informāciju.
Papīra smalcinātāji ar slepenības līmeni P-6 un P-7
Dokumentus, kas sasmalcināti papīra smalcinātājā ar slepenības līmeni P-6 un P-7, nespēs salikt kopā pat slepenie dienesti. Tas ir sagraizīts tik smalki, ka pat sava aroda labākie nespēj dokumentu atjaunot. Šie printeri maksā visvairāk, bet tie arī nodrošina pilnīgu slepenību, tāpēc tos pārsvarā izvēlas lielas valsts iestādes un dienesti.
Kāds papīra smalcinātājs jāizvēlas mājas apstākļiem?
“Fellowes” oficiālais pārstāvis Latvijā – uzņēmums JET – skaidro, ka mājas apstākļiem vislabāk ir izvēlēties papīra smalcinātāju, kura funkcionalitāte apvienojama ar saprātīgu cenu. Mājsaimniecībām derētu papīra smalcinātājs ar slepenības līmeni P-4: no pilnīgas papīra iznīcināšanas tas nepasargās, bet tie ir salīdzinoši lēti. Izvēloties augstāku slepenības līmeni ir jārēķinās ar dārgāku cenu, piemēram, smalcinātājs ar P-5 ir jau pusotru līdz 2 reizes dārgāks par P-4 smalcinātāju.
Par laimi, papīra smalcinātāju uzņēmums “Fellowes” piedāvā arī nestandarta risinājumu – smalcinātāju ar slepenības līmeni P-4/P-5, kas apvieno abu papīra smalcinātāju labākās īpašības: P-4 cenu un P-5 smalcināšanas spējas. Ja vēlies par to uzzināt vairāk, sazinies ar SIA JET.
Labvēlīgs mikroklimats telpās – kā to radīt?
Neatkarīgi no tā, vai ik dienas dodaties uz darbu birojā, vai strādājat no mājām, labvēlīgam apkārtējās vides mikroklimatam ir ļoti svarīga nozīme. Tas ne tikai ietekmē darbinieku spēju būt produktīviem visas dienas garumā, bet arī – pilnvērtīgi atpūsties un uzkrāt spēkus mājās. Laikā, kad mūsu veselībai ir tik daudz ārēju apdraudējumu, vienkārši nedrīkst nevērīgi izturēties pret apstākļiem, kuri var radīt papildus risku, pazemināt imunitāti, bet kurus kontrolēt ir mūsu spēkos.
Kas veido labvēlīgu mikroklimatu telpās ?
Mūsu garastāvoklis, pašsajūta un pat veselība bieži ir atkarīga no faktoriem, kas sākumā var šķist mazsvarīgi, piemēram – nelielas temperatūras vai gaisa mitruma izmaiņas, nepietiekams apgaismojums, neērts krēsls, kaitinošas fona skaņas.
Cilvēkam optimālākā gaisa temperatūra cilvēkam ir ap 20 C° un mūsdienās to uzturēt palīdz tehnika – gaisa kondicionieri un sildītāji. Taču šeit būtiski atcerēties, ka šīs sadzīves ierīces ar laiku kļūst par īstiem kaitīgu mikroorganismu perēkļiem. Šo un arī citas ar telpas mikroklimatu saistītas problēmas atrisināt palīdzēs cita ierīce – moderns gaisa attīrītājs.
Otrs svarīgākais mikroklimata faktors ir gaisa mitrums – arī tam būtu jābūt optimālās robežās. Vienādi kaitīgi ir gan pārāk mitrs, gan pārāk sauss gaiss.
Pārāk liels mitrums pasliktina sanitāros apstākļus: uz sienām veidojas pelējums un sēnīte, bojājas ne tikai veselība, bet arī mēbeles, drēbes un produkti. Mitrums parādās dažādu iemeslu dēļ, bet visbiežāk tad, kad mājai nepieciešams kapitāls remonts.
Daudz vienkāršāk ir tikt galā ar situāciju, kad gaiss ir pārāk sauss. Sākoties apkures sezonai, mēs to bieži sajūtam uz savas ādas burtiskā nozīmē – tā kļūst sausa un pat sāk lobīties. Tādēļ kā veselības, tā arī skaistuma labad tādā situācijā ir ieteicams gaisu mitrināt. Vislabāk iegādāties speciālus gaisa mitrinātājus, kuri vēl arī palīdzēs tā attīrīšanai.
Kas apdraud mūsu labsajūtu telpās ?
Varētu teikt, ka mūsu labās pašsajūtas galvenais ienaidnieks ir pārmērīga CO2 koncentrācija telpā, jeb, vienkāršāk izsakoties – svaiga gaisa trūkums telpā. Samazinoties skābekļa un palielinoties CO2 daudzumam gaisā, cilvēkiem parādās nogurums, koncentrēšanās grūtības, miegainība, bet, ja situācijas turpinās ilgāku laiku – arī galvassāpes, paaugstināts pulss, bezmiegs un darba spēju zudums.
Gada aukstajā periodā, cilvēkiem ilgas stundas pavadot slēgtās telpās, šādas situācijas var veidoties bieži. Tādēļ stingri ieteicams neatkarīgi no temperatūras aiz loga neaizmirst par regulāru telpu izvēdināšanu, lai nodrošinātu svaiga gaisa piekļuvi.
Pie ikdienas kaitniekiem pieskaitāmas arī smakas. Telpās ar sastāvējušu, nevēdinātu gaisu parasti ir nepatīkams aromāts. Tas var uzsūkties no cigarešu dūmiem, ēdienu gatavošanas un citām ikdienas darbībām. Arī vēdinot telpas, nepatīkamais aromāts reizēm var iekļūt no ielas.
Vēl viens komforta ienaidnieks, ar kuru nākas rēķināties pilsētvidē, ir trokšņu līmenis. Atverot logu, telpā ienāk ielas skaņas – mašīnu motora rūkoņa, remontdarbu troksnis, suņu rejas vai garāmgājēju klaigāšana, kas arī var būt visnotaļ kaitinoši un traucējoši.
Gaisa filtri – risinājums lielai daļai mikroklimata problēmu
Ne gluži ar visām, bet lielu daļu ar telpu mikroklimatu saistīto problēmu lieliski tiks galā kompakta mūsdienīga ierīce – AeraMax gaisa filtrs, ko piedāvā biroja aprīkojuma izplatītājs SIA “JET”.
Piedāvājuma klāstā ietilpst dažādi varianti, piemēroti dažādiem telpu izmēriem, arī speciāli mājsaimniecībām ar maziem bērniem vai mājdzīvniekiem piemēroti modeļi, bet tie visi atbilst sekojošiem parametriem:
· Gaiss iziet 4 attīrīšanas pakāpes, kas līdz likvidēt līdz 99,97% piesārņojuma.
· Ogles filtrs likvidē smakas, ķīmisko piesārņojumu un gaisā esošās rupjās daļiņas.
· True HEPA filtrs aiztur 0,3 mkr. mazas daļiņas, ieskaitot pelējuma sporas, ziedputekšņus, lielāko daļu baktēriju, alergēnus un cigarešu dūmus.
· Iebūvētā AeraSafe antibakteriālā apstrāde pasargā no baktēriju augšanas, pelējuma un sēnītēm un True HEPA filtra.
· PlasmaTRUE tehnoloģija momentā likvidē gaisu piesārņojošās vielas, momentā neitralizējot vīrusus un mikrobus.
· Gaisa attīrītājs ir vienkārši darbināms un apkopjams. “AUTO” režīmā indikatori automātiski novērtē gaisa kvalitātes izmaiņas telpā, uz kā pamata tiek iestādīts atbilstošs attīrīšanas režīms.
Piekritīsit, šis taču ir tieši tas, kas vajadzīgs gaidāmajā epidemioloģiski izaicinošajā ziemā!
Tomēr atcerieties – lai cik optimālu mikroklimatu jums neizdotos radīt iekštelpās, pilnvērtīga ikdiena un labs garastāvoklis nav iedomājami bez kustībām svaigā gaisā! Centieties vismaz pusstundu dienā veltīt pastaigām vai kādai citai aktivitātei ārpus telpām!